Bilinçaltı Hakkında

BİLİNÇALTI
Sık Sorulan Sorular

Bilinçaltı Hakkında

Bilinçaltı nedir?

Bilinçaltı; öz bilgilerin, öğrenilen, model alınan, deneyimlenen yaşanmışlıkların, duyguların, inançların, alışkanlıkların barındığı ve ikamet ettiği alandır. Bilinçaltı istem dışı çalışan, sahip olduğu bilgilerle anda yapılması gerekenleri kimseye sormadan uygulayandır.

İnançlar nasıl değişebilir?

Hangi yaşta olunursa olsun, inançlar değişmeye açıktır. Bazı bilgiler 21 günde değişirken bazıları da 90–120 gün içinde değişir. Bilinçaltı statükocu olup, sizi koruma ve güvende tutma adına değişime karşı direnç gösterir. Bilinçaltı beş yaşında bir köle gibidir, bilinçüstünün her komutunu yerine getirir. İnançlar tekrarla, telkin ve imajlarla değişir. İnançlar tehdit altında olmayıp güvende olduğuna emin olduğunda değişir. Bir başkası tarafından yapıldığını gördüğünde değişime izin verir. Farklı ve çok kişi tarafından onaylandığında hızlı değişir. Fiziksel kasların gelişimi için yapılan antrenmanlar da olduğu gibi, inançların da gelişimi ve değişimi için zihinsel antrenmanlar şarttır.

Bilinçaltının önemi nedir?

Bedenimizdeki ve yaşamımızdaki tüm sonuçlarımıza neden olan bir yapıdır. 24 saatin % 95’inde bilinçaltı istem dışı (otomatik) eylem ve davranışlarımıza karar verir. Neyi, nasıl bilinçaltına öğrettiysek, istem dışı o yönde alışkanlıklarımızı tekrarlar. Deneyim ve öğretilerle hangi duyguları öğrendiysek, istem dışı o duygunun tekrarını sağlar. Sonuçlarımıza sebep olan davranışlarımız da bilinçaltı tarafından yönetilir. Metabolizma, bilinçaltı tarafından kontrol edilir ve yönetilir. Nasıl ve ne şekilde anlamamıza ve algılamamızı sağlar. Tüm cisim ve nesnelere olan değer ve inançlarımız bilinçaltındadır. Cisim ve nesnelere olan tüm duygu ve hislerimiz bilinçaltındadır. Kişi, olay ve maddelere bağımlılıklarımız bilinçaltındadır. Renk, tat, lezzet, koku, ağırlık, hacim gibi bilgiler bilinçaltına öğretilmiş bilgilerdir.

Çöp bilinç ne demektir?

Yıllar içinde, işe yarar ya da yaramaz bilgilerin ayıklanmayarak, boşaltılmayarak yıllar içinde stok olarak birikmiş durumudur. Nasıl evimizin odalarını, gardıroplarımızı, buzdolabını, bilgisayarın içini, arabanın içini temizliyorsak, bilincimizdeki bilgilerin de zaman zaman temizlenmesi gerekir. Bilinçaltına zaman zaman temizlik yapılması, sağlık açısından çok ama önemlidir, böylelikle yeni bilgi ve enerjilere yer açılır. Bilinçaltı temizlenince, beden de temizlenmiş olunur, bilincin performansı artınca bedenin de performansı artar, bilinç sağlıklı olursa, beden de sağlıklı olur.

Bilinçteki bilgi çeşitleri nelerdir?

Çöp bilgiler; Geçmişte deneyimlenmiş tüketilmiş, şu an kullanılmaya ihtiyaç duyulmayan, yaşanılıp bitmiş, yıkıcı, gereksiz, bilgi ve duygulardır. Ölü, ceset bilgilerdir.

Lüzumsuz bilgiler; İhtiyaç olmayan, kulaktan dolma, çelişki üreten, istenilen sonuca götürmeyen, kafa karışıklığına neden olan, karasız bırakan, ondan bundan duyulan, ihtiyaç dışı, anlamsız bilgilerdir.

Yıkıcı bilgiler; İstenilen hedefe gidilmesinde sık sık engel olan, ortaya çıktığında öfke, kin, nefret, endişe, korku, kaygı üreten bilgilerdir.

Bilinçaltı temizlenebilir mi?

Birçoğumuz yaşamlarımızda, asla bilinçaltımızla muhatap olup onu düzenlemeyi ve temizlemeyi düşünemeyiz. Düşünce Molası, bilinçaltıyla muhatap olunarak, çöp tenekesine dönüşmüş olan bilinçaltındaki bilgilerin temizlenmesine olanak sağlar. Farkındalık teknikleri; bilgilerin farkına vararak, hangi bilgilerin bize zarar verdiğini, fayda ettiğini, engel olduğunu ve katkı verdiğini anlamamızı sağlar. Özgürleştirme teknikleri; yıkıcı, çöp ve lüzumsuz bilgileri etkisizleştirmemizi; Kodlama teknikleri ise yeni ve etkili bilgileri güçlendirmemizi ve bilinçli olarak yükleme yapmamızı kolaylaştırır.

Bilinç özgürleştirmek nedir?

Özgürlüğün anahtarı, yıllar içinde kendine öğrettiğin, doğru olduğuna inandığın ama seni hapseden, yanıltıcı bilgilerin ile yüzleşmektir. Sonrasında seni ilerletecek, yaşatacak, önünü açacak ve özgürleşmene neden olacak yeni bilgilere izin vermeli, tanışmalı, anlamalı, öğrenmeli ve ilgi göstererek de güçlendirmelisin.

Fazla kilolarıma neden olan, şişman bilincimde nelerden özgürleşmeliyim?

Beslenme, hareketsizlik, beden, şişman beden, değişim, hareket ve egzersiz hakkındaki yanlış ve yanıltıcı bilgilerin neden olduğu bilinçten özgürleşmelisin. Gelir ve stok odaklı düşüncelerinle, harekete direnç göstermenle, duygusal ihtiyaçlarını maddelerle bastırmanla, değişimine engel olan korkularınla, bağımlı olduğun yiyecek ve içeceklerle, ilgisiz kalarak zaman ayırmadığın bedeninle ve onun hakkında yıkıcı inançlarınla, hareketsizliğe sebep olan tüm duygu ve inançlarınla yüzleşerek özgürleşmelisin.

Yaşamda ilerlemek ve kendim olabilmek için bilincimde neleri özgürleştirmeliyim?

Geçmişindeki yıkıcı yaşanmış olaylara, kişileri ve bunları bugünlere taşıyan kendine, geçmişin ürettiği yıkıcı duygulara, kafandaki kararsızlıklara ve soru işaretlerine, toplumun dikta ettiği birtakım klişe öğretilere, dış seslere kendinden daha fazla itibar göstererek inanmana, bilinç olarak yetişkin olamamana, hedefe ilerlerken sık sık odağını bozmana, değişimlere izin vermemene, kendini ifade etmeyerek bastırmana, tekrarlayan, öteleyen ve bahane üreten sana, yadsımalarına, tamamen başkalarının hayatını yaşamana, enerjini tüketen kişilerle olan ilişkilerine neden olan düşünceleri bilincinden özgürleştirebilirsin.

Bilinç özgürleşmezse nelere sebep olur?

Geçmişinden getirdiğin çöp ve ceset bilgilerden özgürleşmezsen, yeni bilgilere ve yaşanılacaklara yer yoktur. Yeni bilgiler giremediği için bilinç alanı genişlemez, yeni bilgileri öğrenmekte zorlanır, yeni hedeflere bilincinde alan üretemezsin. Bu yüzden de yeni bilgi ve deneyimlere yer açmalısın, aksi takdirde geleceğin geçmişin gibi olacaktır.

Bilinç alanı nedir?

Beyindeki bilinç alanı iki farklı yapıdan meydana gelir, bunlar bilinçüstü ve bilinçaltı diyebiliriz. Her birinin de kapasiteleri, yapıları, görevleri, etkileri ve işlevleri farklıdır. Kişi, bilinçüstü ve bilinçaltının ayrı yapılar olduğunu algıladığında hayat daha kolaylaşmaya başlayacaktır. Çünkü birçok insan tarafından bu çok fazla karıştırılmakta ve hiç bilinmemektedir. Bilinç alanı, bir tür bilinçüstünün ve bilinçaltının ikamet ettiği soyut alandır. Bilinç alanında somut dünyada bulunan maddelerin uzantısı ve kökleri olan bilgiler barınmaktadır.

Bilinç alanı kaça ayrılır?

Bilinç alanı, bilinçaltı ve bilinçüstü olarak iki ayrı alandan oluşur. Tanımadığı bir bilgiyi işleyemez ve algılayamaz. Bilinçte boşluk yoktur, sonsuz miktarda bilgiler anbean işlem görmeye devam eder. Bilinç boyutsuzudur, şekilsizdir ve zamansızdır. Bilinç alanı, deneyim, imgeler ve çeşitli bilgi içerikleri ile genişler. Beyin frekansları bilinç alanın etkilenmesine neden olur. Bilinç doğmamıştır, ölmez, yok olmaz her zaman varlığını sürdürür. Bilinç evrensel bilince bağlıdır ve onun varlığı ile anbean varlığını sürdürür. Bilinç evrensel ve diğer bilinçlere bağlantılıdır, doğru frekansta ve akışta ise diğer bilinçlerdeki bilgi akışlarını alır ve yayınlarını yapar. Halk dilinde bilince ruh da derler. Ruh bilinçtir, hafıza alanı bilinçtir, işlemci bilinçtir, bilginin deposu bilinçtedir.

Zayıflamaya bilinçaltı nasıl engel olur?

Bilinçaltı muhafazakâr, stokçu ve gelenekçidir. Bilinçaltı, uzun bir zaman içinde deneyimlediği ve öğrendiği bilgilerinin doğru olduğuna inanarak, sahip olunan sonuçları hemen bırakamaz, elinde tutmak ister ama bu durum inançlar değişemez anlamına gelmez. İnançlar zaman ayırarak ikna edildiğinde, değişim mutlak gerçekleşir.

İnançlardaki engeller hemen değişir mi?

İnançların değişmeye isteksiz olması ve direnç göstermesi aslında çok olumlu bir durumdur. Ama bu durum inançlar, değişemez anlamına gelmez, bilinçaltı zaman ayırarak ikna edildiğinde, değişim mutlak gerçekleşir. İyi ki inançlar çok hızlı değişmemektedir. Eğer inançlar hemen değişseydi hayatlarımız vahim ve yaşanılmaz hale gelirdi. İnançların hemen değişmiyor olması, yaşamlarımızın güvenliğini ve devamlılığını sağlayan bir durumdur. Eğer bilinçüstü ısrarla tekrar tekrar istek ve hedeflerini tekrarlıyorsa, zihnin dikkatini çekmesini başarır ve değişim başlar.

Bilinçüstü nedir?

Bilinçüstü, çevre (dış dünya) ile bilinçaltımızın arasında bulunan ve her iki tarafla da iletişimde olup, gelen bilgileri ve var olan bilinçaltındaki bilgilerden, kendi alanında düşünce üreten bir merkezdir. Bir nevi bekçi, yönetici ve iletişimci olarak görev yapar. Bilinçüstü uyuduğunda, bayıldığında ya da komaya girdiğinde, dış dünyadan gelen bilgilerle olan iletişimi kopartır. Bilinçüstü idrak gücüne sahip olan ve algıyı yöneten bir alandır, sınırlı gücüyle anladığını ve algıladığı kadarıyla bilinçaltını ikna ederek anlatandır.

Bilinçaltı ile bilinçüstü arasındaki fark nedir?

Bilinçüstü akılcıdır, mantık yürütür, iradeye sahiptir, sınırları belirler ve seçimlere karar verir. İşlediği bilgiyi bir süre işlemde tutar, birçok yönden değerlendirir, kafasına yatıp yatmadığını muhakeme eder, sonrası kabul eder ya da iptal eder. Tüm bunları dış çevredeki etkenleri ve bilinçaltında bulunan bilgileri referans alarak yapar. Bazı durumlarda bu yapı fayda sağlar; kişiyi korur, güvende tutar, ayaklarının yere basmasını sağlar. Fakat bazı durumlarda da zarar verir; fırsatlara, avantajlara, sonsuz seçim ve olasılıklara engel olur, dolayısıyla bilinçaltının potansiyelini kullanımını sınırlar.

Bilinçüstü alanının yapısı nasıldır?

 • Bilinçüstü akıl, muhakeme, mantık yürütebilen bir yetişkin gibidir.
 • Bilinçüstündeki bilgiler, düşüncelerdir ve kolaylıkla etkilenerek değişirler.
 • Beyin frekansı şiddeti düştükçe, bilinçüstü uykuya dalar yükseldikçe uyanık olur.
 • Bilinçüstü, çevresindeki hangi nokta ile ilgilenirse, bedenin enerjisini ona akıtarak ilgilendiği noktanın güçlenmesine ve beslenmesine neden olur.
 • Bilinçüstü ilgilendiği, algıladığı ve inandığı bilgiyi, bilinçaltına öğretir ve güçlendirir.
 • Bilinçüstü, çevresindeki ve bilinçaltındaki bilgilerden referans alarak düşünebilir.
 • Bilinçüstü, bilinçaltının anda yaptığı maksimum iki, üç görevi elinden alabilir.
 • Bilinçüstü, çevre ile bilinçaltı arasında bulunur, her ikisinden gelen sinyalleri ve mesajları alır, değerlendirir muhakeme eder ve bir kanaat getirerek seçim yapar.
 • Bilinçüstü çevreden gelen bilgileri bilinçaltına, bilinçaltından gelen bilgileri de çevreye transfer eder.

Kilo vermeme engel inançlar mıdır? Bilinçüstü müdür?

Kilo vermek isteyen bilinçüstüdür, fakat kilo verilmesine karşı çıkan inançlardır. Çünkü geçmişte kilo alınmasına neden olan bilgilerin doğru olduğu anlatılmış ve inandırılmıştır. İnançlarınızdaki bilgilerin kolay kolay değişmesine izin vermez. Ancak bilinçüstü ile değişimin doğru olduğu, bir tehdit içermediği, değişim süreci, hedefleri, stoktaki enerji tüketiminin sağlık açısından faydaları, bedenin fayda, fırsat, avantaj ve kazançları bilinçaltına anlatıldığında, değişime adım adım müsaade eder. Doğru olduğuna inanılan ama fazla kilo alınmasına neden olan yanlış inançlar, yüzleşerek etkisizleştirilmelidir sonrasında, istediğiniz ölçülerdeki bedenin ortaya çıkmasına neden olacak doğru bilgiler öğretilerek kodlanmalıdır.

Bilinç antrenmanları ne demektir?

Bilinçaltı bilgiyi tekrar ederek öğrenir. Bilinçaltına bilginin öğretilmesi, bilginin miktarı, bilginin duygusal şiddeti ve tekrarı önem arz eder. İlk defa öğretilen bilgi çabuk öğretilir, daha önce öğrenilmiş ve deneyimlenmiş bilgilere eşdeğerde bilgiler de kolay öğretilir. Eğer inanılan bilgilere zıt ve ters düşen bilgiler öğretilmeye çalışılıyorsa dirençle karşılaşılır. Eski inanılan bilgilerle yüzleşerek etkisizleştirdikten sonra, yeni bilgiyi öğretmek, daha kısa sürede kodlanmasına neden olur.

İnançların değişimine etki edecek metot nedir?

Bilinçaltı her şeyi gerçek sanır. Rüya, yalan, espri, hayal, canlandırma ve gerçek arasındaki farkı ayırt edemez, ayırt eden alan bilinçüstüdür. Rüyada bilinçüstü devre dışı olduğu için rüyadaki gördüklerinden bilinçaltı etkilenir, uyanıldığında bilinçüstü devreye girerek bunun bir rüya olduğunu algılar. Hipnozda da yapılan işlem budur, bilinçüstü devre dışı bırakılır ve verilen telkinleri bilinçaltı uygular. Düşünce Molasında yapılan da bilinçüstünü gevşeterek, bilinçaltını telkin ve canlandırmalarla etkileyerek değişmesini sağlamaktır.

Düşünce Molalarında, bilinçüstü muhakeme edebilme, gücüne sahip olduğu için onu gevşeterek kolaylıkla telkinlere muhakeme etmeden müsaade etmesi sağlanır. Bir nevi, uyuşturmak, sakinleştirmek, etkisini azaltmak gibi değerlendirebiliriz. Burada yapılmak istenilen hedef, bilinçaltının her şeyi gerçek sanma durumundan faydalanarak, onu ikna etmektir.

İnanç değişiminin yaşı var mıdır?   

Kişinin yaşı kaç olursa olsun, bilinçaltı her yaşta beş yaşında bir çocuk gibi algılar, bilinçaltı için her şey farklı ve tarafsız bilgidir. Başlangıçta bir nesne ve cisim hakkında bilgi öğrenmeden bilinçaltı için her şey tarafsız değerdedir. Hiç bir şey için bir mana ve anlam bilmez, her şeye tarafsız yaklaşır. On iki yaşına kadar, ebeveyn, toplum ve çevrenin öğretileri ile zihinde olan tarafsız bilgiler, olumlu ve olumsuz bilgilere dönüşür. Ortalama on iki yaşından sonra da, kişi kendi bilinçüstü ile bilinçaltını ikna edebilir, ikna ya maruz kalarak öğrenmeye devam edebilir ya da ret ederek bilinçaltına bilginin girmesini engelleyebilir.

Bilinçaltı alanının yapısı nasıldır?

 • Bilinçaltı her yaşta ve her zaman beş yaşındaki bir çocuk gibi algılar.
 • Bilinçaltının her yaşta bilgileri değişmeye uygundur, önce direnç gösterir sonra eğitimle değişir.
 • Bilinçaltı bir köle gibi ne öğretilirse onu uygular.
 • Bilinçaltı için iyi ve kötü yoktur başlangıçta her şeye farklı olarak yaklaşır. Farklılıklar iyi kötü, doğru yanlış diye öğretildiğinde, farklılık olmaktan çıkarak bir anlama dönüşmesine ve anlatıldığı gibi inanmasına izin verir. Yanlış doğru, doğru yanlış diye öğretildiğinde, öğretildiği gibi inanır.
 • Bilinçaltı bir masal devi gibi güçlü ve kuvvetlidir, sonsuz bir hafızaya sahiptir.
 • Bilinçaltı, yirmi dört saat hiç durmadan çalışır, yorulmaz, dinlenmez, susamaz ve acıkmaz.
 • Bilinçüstü farklı konularla ilgilendiğinde, bilinçaltı o an yapılması gereken yapılacakları sahip olduğu eski bilgi ve inandıklarından istem dışı sormadan yapar.
 • Bilinçaltı muhafazakâr ve statükocudur, değişmeye direnç gösterir, değişmek için zamana ihtiyaç duyar.

İstenilen ölçüde bir beden hedefine götürecek en öncelikli faktörler nedir?

İstediğiniz ölçüdeki bir beden hedefini önceden kesin ve net olarak bilinçte tasarlamak. O bedene ulaşıldığında yaşanacakları, kazanılacakları, getirileri ve sağlayacağı faydaları önceden bilinçte tasarlamak ve yaşatmak. Hedefe ilerlerken de sık sık canlı tutmak. Sonra yola çıkmak, yolda cevap ve çözümleri bulmak, sorunları tek tek aşmak, deneyimlemek, bilinçlenmek, günlük yapılacakları uygulayarak hedefi bırakmadan ilerlemek.

İstediğiniz ölçüdeki beden hedefini önceden kesin ve net olarak belirlemek. Değişim sürecinin genelinin, eylem planını önceden bilinçte tasarlamak, içselleştirmek ve adım adım planı uygulayarak hedefe ilerlemek.

Bilinçte, istenilen beden ölçüsü hedefi için tasarlanması gerekenler nelerdir?

 • İstenilen beden ölçülerinin detayları belirlenerek, netleştirilerek tasarlanması ve güçlendirilmesi.
 • İstenilen beden ölçülerinin amacının, nedeninin, kazanımlarının, getireceği faydalarının bilinçte güçlendirilmesi.
 • İstenilen beden ölçüleri için ayrılacak, zamanın planlanması ve bilinçte güçlendirilmesi.
 • İstenilen beden ölçülerine ulaşmaya neden olacak eylem planının belirlenmesi ve bilinçte güçlendirilmesi.
 • Değişim sürecinde, eski bilgilerle yüzleşerek etkisizleştirmek, yeni bilgileri kodlamak.
 • Bilinç egzersizleriyle, değişim sürecinin bilgi ve eylemlerini canlı, sıcak ve güçlü tutmak.

Bilinçte zamanı tasarlamak için ne yapılmalıdır?

 • İstenilen beden ölçülerine ulaşılacak zamanının bilinçte belirlenerek netleşmesi.
 • Değişim sürecinin genelinde yapılacak eylemlerin zaman olarak, bilinçte planlanması ve tasarlanması.
 • Günlük yapılacak eylemlerin zamanlarının sabah saatlerinde bilinçte tasarlaması.
 • Bilince ve bedene ayrılacak zamanın bilinçte planlanarak tasarlanması

Bilinçte hedefin bırakılmasına neden olacak etkenler nelerdir?

 • Çevreden gelen yapıcı ve yıkıcı dış seslere yenik düşerek, süreci sabote etme.
 • Bilinçaltından gelen yapıcı ve yıkıcı iç seslere yenik düşerek, süreci sabote etme.
 • Değişim sürecinde karşılaşan problemlere odaklanmak, çözememek ve pes etmek.
 • Çevre ve bilinçaltındaki bilgiler tarafından, odağın ve motivasyonun bozulması.
 • Bahane ve ötelemeler üreterek, kendi sürecini kendin sabote etmek.
 • İstenilen beden ölçülerine varılmasının önündeki korkulara yenik düşmek ve pes etmek.
 • Düşünce Molalarını yapmayarak, gelgitler yaşayarak eski bilgilere geri dönmek.
 • Kiloya neden olan eski bilgilerle yüzleşmeyerek onları etkisizleştirmemiş olmak.
 • İstenilen beden ölçülerine ulaşmaya neden olacak yeni bilgileri kodlamamak, canlı tutmamak ve güçlendirmemek.

İnstagram Sayfamız

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

Youtube Kanalımız