Bölgesel Zayıflama Hakkında

BÖLGESEL
Sık Sorulan Sorular

Bölgesel Zayıflama Hakkında

Bölgesel zayıflama istiyorum, mümkün mü? Ne yapmalıyım?

Bölgesel kas yapılabilir ama bölgesel zayıflama söz konusu değildir. Bu fizik ve kimya kurallarına aykırı bir durumdur. Bedendeki fazla yağlar öncelikle en sığ yerden azalır ve sonrasında en derin yerdekiler erir. Kaslı olan bölgelerde yağın tutunabilmesi daha minimum düzeyde olur. Karın kaslarının güçsüz olması o bölgede yağların toplanmasına neden olmaktadır. Her türlü kardiyo egzersizi ya da günlük yapılacak hareket miktarının artması yani enerji tüketiminin artması karın yağlarının bir süre sonra erimesine neden olur. Korkmayın diğer yerlerde erime olmayacaktır.

Hem spor hem de diyet yapmadan nasıl kilo vereceğim?

İlk bakışta bu imkansız gibi görünebilir. Çünkü tüm dünya, “spor ve diyet yapmalısın” diye her yerde propaganda yapmaktadır. Evet, yanlış okumadın zayıflığın devamı için spor ve diyet yapmana gerek yok. Spor ve diyet, her ikisi de doğamıza uygun olmayan ve doğamızda hiçbir canlı tarafından uygulanmayan sadece insan fikirleriyle üretilmiş dışarıdan verilen talimatlardır.

Beden ölçüsü olarak inceldim, fakat kilom aynı nedeni nedir?

Değişimdesin ve iyi yönde değişmişsin demektir. Kas gücün artmış bu yüzden ağırlık değişmemiş, inceldiğin için yağların azalmış beden şekillenmiş. Aynı zamanda kondisyonun da mutlak artmış, bedenin güçlenmiş ve kuvvetlenmiş demektir, yola devam…

Beden ölçüsü olarak inceldim ama kilom arttı, ne yapmalıyım?

Beden olarak incelmiş olman bedendeki yağların eriyor olmasının işaretidir ve kasların ağırlığı, hacmi ve kuvveti artmış demektir. Yok, ben kilo olarak da, düşmek istiyorum dersen ağırlık çalışmayı hemen bırak, kardiyo egzersizlerinin tekrar, miktar ve şiddetini artır.

Beden ölçüsü olarak aynıyım ama kilom azaldı, ne yapmalıyım?

Eğer bu birkaç kilo ise su kaybı gibi etkenler olabilir, çok acele ediyorsun devam et bir süre sonra incelmeyi görmeye başlarsın. Eğer bu kilo rakamı daha fazlaysa, hareket ve egzersiz yapmayarak beslenmeyi kısıtlayarak ilerliyorsun demektir. Bu yanlış bir yoldur hemen hareket ve egzersizi devreye sokmalısın.

Beden ölçüsü olarak aynıyım ama kilom arttı, sebebi nedir? Nasıl çözebilirim?

Bu durum birkaç kiloysa korkulacak bir şey yok, bedende sıvı değişimler, kaslarının gelişmesi, güçlenmesi ve ağırlaşması olabilir. Eğer beden ölçüsü de büyüyorsa, bu mutlaka hareketsizlik miktarının arttığı anlamına gelir. Kilo alımına doğru gidiyorsun demektir. Acilen hareket ve egzersizin miktarını, tekrarını ya da şiddetini artırmalısın.

Uzun zamandır beden ölçüm aynı ve kilomda azalma yok, yerinde duruyor. Nedeni nedir?

Hareketlerinin ve egzersizlerinin tekrar, miktar ve şiddetlerinde değişiklikler yapmalısın. Günlük egzersiz tekrarlarını ikiye çıkartmalı, egzersiz zaman sürelerini ya da egzersizlerinin şiddet ve kuvvetlerini artırmalısın. Bedeninin şartlarına göre üçünden birini, üçünden ikisini ya da üçünü de artırabilirsin.

Bedenim sarkmadan kilo verebilir miyim?

20 kiloya kadar bu sorunu sadece egzersizleri çeşitlendirerek çözebilirsin. Bu süreçte kilo verme zaman dilimlerinin her birinde, beslenmeyi bedenin ihtiyacı olan beslenme miktarı seviyesine indirmelisin ama kiloyu eritmek için hareket miktarını artırmalısın ki sarkmadan kilo verebilesin.

Yüksek miktarda kilo problemim var, vücudumun sarkmaması için ne yapmalıyım?

Çok yüksek miktardaki kilolu kişilerde sarkma kaçınılmazdır. Ancak aşağıdaki maddelerin tümü uygulanılırsa sarkma mutlaka en minimum seviyeye inecektir.

  • Kilo verme sürecinde mutlaka ve mümkünse sürekli korse kullanılmalıdır.
  • Kilo verme sürecine mutlaka düzenli egzersiz yapılarak devam edilmelidir.
  • Bedene olumlu olan şükran ve sevgi düşünceleriyle yaklaşılmalıdır.
  • Düşünce molalarında beden şekli hakkında olması istenilen telkinler yapılmalıdır.
  • Hedef modeli bilinçaltına imajinasyon yaparak kodlanmalı ve canlı tutulmalıdır.

Armut tipi beden şekli nedir?

Armut tipi demek yağların daha fazla popo ve kalça bölgesinde toplanması demektir. Bir de şu görüş çok yaygındır; kadınlar armut tipi, erkekler daha çok elma tipi bedene sahiptir. Oysaki elma ya da armut vücut tiplerini her iki cinste de görmek çok mümkün. İnsanın doğasında elma ve armut tipi diye bir beden yapısı yoktur.

Elma tipi beden şekli nedir?

Elma tipi demek de yağlanmanın daha çok karın bölgesinde toplanması anlamındadır. Bir de şu görüş çok yaygındır; kadınlar armut tipi, erkekler daha çok elma tipi bedene sahiptir. Oysaki elma ya da armut vücut tiplerini her iki cinste de görmek çok mümkün. İnsanın doğasında elma ve armut tipi diye bir beden yapısı yoktur.

Beden yapısının armut ya da elma olması bölgesel zayıflama tekniğini etkiler mi?

Fazla yağların karın çevresinde ve vücudun üst yarısında toplanmasına erkek tipi yani elma tipi şişmanlık denilir. Yağların kalça ve basenlerde toplanmasına da kadın tipi yani armut tipi obezite adı verilir. Birçok uzman elma ve armut tipi şişmanlık terimlerini kullanır. Toplum da kendisinin biyolojik yapısının armut ya da elma olmasının genetik özellik sanar. “Sen armut ve elma tipi bir vücutta sahipsin, bölgesel zayıflama ihtiyacın var, biyolojik yapın böyle”, bu yaklaşımlarla kişilere meyve görüntülerini biyolojik tipleme olarak anlamsızca kodlarlar. Sen armut o da elma, şu havuç, bu karpuz, onlar da ayva tipleri falan… Bu yaklaşımlar kişinin kendi kimlik ve kişiliğini kodlamasındaki gibi eş değerde etkiye sahiptir. Bu durum kişinin bilinçaltının kendi bedeninin bu şekilde olduğu ve olması gerektiği bilgisine inandırmasına neden olur.

Bölgesel yağlanma nedir?

Bölgesel yağlanmanın temel faktörü uzuvların hareket ettirilmesiyle bire bir ilişkilidir. Alışkanlıklar sonucu sık sık hareket ettirilen uzuvların bulunduğu bölgelerde yağlanma olmaz. Daha az kullanılan uzuvların bulunduğu bölgelerde yağlanmanın birikintisi oluşur.

Bedenimdeki yağlar kasa dönüşür mü?

Bedendeki kas ve yağların yapı itibariyle farklı olmaları toplumda kavram kargaşasına neden oluyor. Öncelikle yağlar kaslara, kaslarda yağlara dönüşmez. Yağ yağdır, kaslar ise kas kütleleridir. Kas yağa göre daha ağır ve hacimsel olarak kapladığı alan daha küçüktür. Yağlar daha hafiftir ve hacimsel olarak daha büyük alana sahiptir.

Zayıflarken öncelikle nereler gider?

Yağın bedenden fizik kuralarına göre tek bir prensiple gitmesi mümkündür. En sığ kısımlardaki fazla yağlar ilk önce bedeni terk eder, derin ve hacimsel büyük bölgelerdeki fazla yağlar en son bedeni terk eder. Bölgesel olarak kaslar geliştirerek güçlendirebilir fakat bölgesel olarak yağların erimesi (bölgesel zayıflama) mümkün değildir. Fazla yağların bulunduğu bölgeler çalıştırılırsa yağlar erimez ama o bölgede bulunan kasların gelişmesine neden olur. Kasların geliştiği bölgelerde, kaslar güçlü kaldığı sürece o kısımlarda yağlanma olmaz, bölgesel zayıflama yanılgısı budur.

Bölgesel yağlanmamak için ne yapılmalıdır?

Bedenin yağlanması ve kaslanması, bedenin bölgesel uzuvlarının hareket ve hareketsizliğinin miktarı, tekrarı ve şiddeti ile eş değerdedir. Yani hangi bölgedeki uzuvlar günlük hayatta ne miktarda kullanılıyorsa o bölgede yağlanmaya ya da kaslanmaya neden olur. Kaslanmanın olduğu bölgelerde yağlanma miktarı düşer, kaslı bölgelerde fazla yağ barınmaz. Harekete maruz kalan bölgelerde kaslar gelişir fazla yağlar barınmaz bu bölgesel zayıflama olarak görülür, az harekete maruz kalan bölgelerde kaslar gelişmez ve fazla miktarda oluşan yağın barınmasına zemin oluşur.

Bölgesel yağlanmanın bilinçaltıyla bağlantısı nedir?

Kişi hangi uzuvlar hakkında harekete ve hareketsizliğe neden olan inançlara sahipse o yöndeki eş orantılı kaslarının gelişmesine ya da yağların oluşmasına neden olur. Bedende bulunan uzuvlar hakkındaki olumsuz inançlar ve hareketi kısıtlayıcı düşünceler, o uzuvların inançlarının içerikleri doğrultusunda şekle dönüşmesine neden olur. Eğer kişinin bir inancı yoksa bu sefer de çevrenin bilgileri etkileşime neden olarak istem dışı şekillendirir.

Bölgesel kilolar ve sebepleri nelerdir?

Kalça Bölgesi

Çocukluk ve gençlikte baba, ağabey ya da annenin dominant yaklaşımlarından etkilenmek. Kendine karşı kuralcı ve dominant olmak. Cinsellik, namus ve ahlak konularında o bölgeyi koruma altına almak. Genel olarak hareketi sevmemek, hareketin zorluk olduğuna ve hareketliliğin zarar vereceğine inanmak. Uslu, akıllı ve terbiyeli kişi olmanın hareketsiz olmakla ilişkilendirme inancı. Az ve yavaş hareket etmenin karizmatik olduğuna, daha fazla fayda ve avantaj sağladığına inanmak. Bir iş yaparken oturarak yapmak, dinlenmenin yatmak, uzanmak ve faydalı bir şey olduğuna inanmak. Cinsellik hakkında olumsuz inançlara sahip olup, karşı cinse uzak durmak ve karşı cinsi uzak tutmak. Başkalarına kendi ihtiyaçlarını yaptırma inançları. Özgür olmamak, kendini bir başkasının emrinde ve sorumluluğunda hissetmek. Anneye, babaya, eşe bağımlı olmak ya da olduğuna inanmak.

Göbek Bölgesi

Ağır ağabey ya da ağır abla olmanın doğru olduğu inancı. Aile yakınlarını ve çalışanların sorumluluklarını taşıdığına inanmak. Sevgisizlik, sevgiye önem vermemek ve duyguları bastırmak. Sürekli gelecek korkusu endişe ve güvensizlik durumları. Kandırılmak ve zarara uğramak, başarısız olma korku ve endişeleri. Başına buyruk bağımsız olma beklentisi ve çabası. Ön plana çıkma isteği, fark edilme arzusu. Sözünü dinlettirme mücadelesi. Duygusal açlıkları beslenmeyle bastırmak. Problemleri çözmeyerek madde tüketiminin artması. Sürekli problemlerle savaşmak zorunda olduğuna inanmak. Toplumda kendini öne çıkartma ve saygınlık bekleme inancı. Güçlü olma, zenginlik ve rekabet yarışları. Kendini her yerde ifade etmeye çalışmak, doğru olduğuna karşı tarafa ikna etmeye çalışmak, kendini savunmak, karşıdan gelecek tehditlere kalkan olmak.

Bacak Bölgesi

Özgürlüğün başkası ya da kendisi tarafından kısıtlanması. Baba, ağabey, anne ya da eşlerin kısıtlamalarını ve düşünce sınırlarını aşamamak. Kişinin kendi olamaması, tek başına yaşamda tutunamama ve var olamama korkusu. Gelecek hakkında endişe, kaygı ve korkular. Çaresizlik, kaybetme korkusu, kararsızlık ve kaygı durumları. Dış dünyadan korkmak ve çevreye güvenmemek. Sık sık geçmişe odaklanmak, yıkıcı yaşanmışlıkları ve kişileri gündemde tutmak. Dar alanda yaşam sürmek, hayatta yalnız kalmaktan korkmak. Ekonomik olarak başkalarına bağımlı olmak. Gelecek hakkında kendine ait vizyonun olmaması. Karşı cins tarafından aldatılmak, kayıplar ve kurban rolleri. Sürekli üretilen bahaneler ve yapılacaklar listesinin ötelenmesi. Başkalarına hayır diyememe durumları, başkalarına olan bağımlılıklar. Merakın azalması ve deneyimleyerek öğrenme beklentisinin yitirilmiş olma durumu.

 Sırt Bölgesi

Hayat şartlarının yükünü taşıma konusunda sorumlu olduğuna inanmak. Abla, ağabey olmak ve kardeşlere bakmakla yükümlü olduğuna inanmak. Başkalarının dert ve sorunlarını, çözme konusunda sorumlu olduğuna inanmak. Sağlamcılık, arkasını sağlama alma, güçlü birilerine dayanamamaktan dolayı kendini güçlendirmek. Kök aileye olan güvensizlik arkasında birilerinin olmadığı inancı. Zorlukları içine atıp, paylaşmadan taşımaya devam etmek. Arkasında güvenebileceği bir başkasının olmadığına inanmak. En yakınları tarafından sıklıkla her anlamda kandırılmak ve aldatılmak. Uzun süre devam eden endişe, kaygı ve korkular. Kalabalık aile olma, aile bağlarının güçlü olması gerektiğine inanmak. Güçlü ve güvenilir insanlarla olan arkadaşlık ve bağlarını güçlendirmeye çaba gösterme inancı.

Kol Bölgesi

Kendisinin güçsüz ve kuvvetsiz olduğuna inanmak. Kuvvet gerektiren işlerden uzak durmak ve başkalarına yaptırmak. Uzun bir zaman diliminde kol bölgesini ağırlık gerektiren işlerde kullanmamak. İstediği hayata kavuşamamak, hayallerine ve beklentilerine bir türlü kavuşamamak. Ebeveynleri hakkındaki beklentilerinde hayal kırıklıkları yaşamak, belirli beklentilerine ebeveynlerinin cevap verememiş olması. Yaşama ve başkalarına olan güvensizlik. Yaşamda istediklerine elde edememek ve yapamamak. Hayat telaşesinden kurtulamayıp, istediği gibi ve huzurlu bir hayat yaşayamamak. Yaşadıklarına kızgın olmak, yaşadıklarını hak etmediğini düşünmek. Fiziksel olarak yeteneksiz ve yetersiz olduğuna inanmak.

Yüz Bölgesi

Güvenilir ve iyi insan desinler diye uğraş vermek ve çaba göstermek. Güvenilir olduğuna başkalarını ikna etmeye çalışmak. Düşüncelerinin başkaları tarafından onaylaması için çaba göstermek. Yalnızlık hissi ve yalnız olduğuna inanmak. İyi insan olduğunu gösterme, iyi insan desinler diye uğraş vermek. “Hayır” diyememek, başkalarını kırmama ve üzmeme inançları. İletişim sürecinde fark edilme beklentisi. Sevimli, dürüst, güvenilir, sempatik, komik, desinler diye beklentiye girmek. Bazı kişilerde de düşünceli, duygusal ama somurtkan ve ciddi olunması sonucu ortaya çıkmasına neden olur.

İnstagram Sayfamız

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

Youtube Kanalımız