Engeller ve Dirençler

eNGELLER VE DİRENÇLER
Sık Sorulan Sorular

Engeller ve Dirençler

İstediğim bedene ulaşmak için hedefimi belirledim ama korkularım engel oluyor başaramıyorum, ne yapabilirim?

Düşünce Molalarında korkularla mutlaka yüzleşilerek güçleri etkisiz hale getirilmelidir. Sonrasında da hedefe götürecek olan yapıcı, katkı sağlayıcı umut içerikleri güçlendirilmelidir. Eğer umut güçlenir ve korkular olan taraf güçsüz kalırsa, kişinin önündeki engeller kalkar ve hedefine kesinlikle ulaşır.

İnançlarımız kilo verme konusunda ne tür engeller yaratabilir?

Engelleyici düşünceler olan; kaygılar, kayıplar, zararlar, endişeler, geçmişteki başarısızlıklar, bilinçsizlik, kararsızlık çeşitli korkuların ortaya çıkmasına neden olur. Korkular çok güçlü duygular olup, bahaneler üretilmesine yol açar, korkularını gizlemeye çalışan kişi de ötelemelere neden olur. Bu da değişim sürecinin sonlandırılması demektir. Korkularla ilgilenmek, korkunun büyümesine ve güçlenmesine neden olarak kişinin önünde aşılamayan büyük bir duvarın oluşması demektir. Bu duvarı kişi aşamadığı için sürekli bahane ve ötelemeleri tekrarlamaya başlar, bu tekrarla da korkuları güçlendirir.

Zayıflamaya başladığımda sanki tüm dünya önüme engeller çıkarıyor ben de  pes ediyorum, çözüm nedir?

Gerçekte hiçbir engel yoktur. Tek engel, engel olduğuna inanılan düşüncelerin kişinin değişiminin önüne geçmesidir. Hiçbir problem yoktur, problem sandığın senin önünde çözülmesi gereken sonuçlardır. Hiçbir direnç senin ilerlemen için engel değildir, senin direncinle yüzleşmemen asıl engeldir. Tüm sonuçlar ve engeller deneyimlemek ve yaşayarak öğrenmek içindir. Problemler, korkular ya da engeller kişiye ait birer düşünceden başka bir şey değildir.  Engeller kişiye aittir, kişinin engeller hakkındaki bilgi ve yaklaşımları, o engelin o kişide vereceği hizmeti belirler. Engeller kişinin alışkanlıkları uzantısında inandığı düşüncelerin değişmesi için uygulanan telkinlerle çözümlenir.

Zayıflamama engel olan dirençleri nasıl çözebilirim?

Değişim hakkında olumsuz inancın bulunması, değişime karşı ilgisiz kalınmasına ve direnç uygulanmasına neden olur. Değişim hakkında daha övücü, olumlu bilgi ve inançları geliştirmek, direncin kırılmasını ve değişimin de hızlanmasını sağlar.

Değişim hakkında olumlu bilgiler; değişime yolculuktur, istenilen hedefe götüren yoldur. Değişim, yeniden doğmaktır, kendin olmaktır, kendini geliştirmektir. Değişim ve gelişimin temelinde eğitim yatar kişi bilinçaltını eğitirse, uzantısında inançlarını değiştirebilir. İnançların değişmesiyle dirençler ortadan kalkar.

Engelleri aşmam ne kadar zaman alır?

Bilinçaltı, uzun bir zaman içinde deneyimlediği ve öğrendiği bilgilerin doğru olduğuna inanarak, sahip olunan sonuçları hemen bırakamaz, elinde tutmak ister. Bilinçaltı, bilinçüstünün maymun iştahlı oluğunu, çok hızlı etkilenerek değiştiğini bilir, bunu da tehlike olarak algılar, o yüzden bilinçüstünün birkaç gün sürecek olan telkinlerini dikkate almaz. Değişimin gerçekten istenip istemediğini anlamak için, pusuya yatar ve bilginin uzun süre tekrar edilmesini izler ve bekler. Kişi telkinleri birkaç gün tekrarlayıp bırakıyorsa, bilinçaltı “kendi de istekli değil, biz eski bildiğimiz kısa yola devam edelim” diyerek değişime izin vermez. Eğer bilinçüstü ısrarla istek ve hedeflerini tekrarlıyorsa, bilinçaltının dikkatini çekmesini başarır, bilinçaltı kulağını açıp “ne diyor?” diye dinlemeye başlar. Eski inandıklarının yanlış, yeni anlatılanların doğru olduğuna ikna edildiğinde, “hadi birlikte değişelim” diyerek destek olmaya başlar.

Değişim süresindeki engeller nelerdir?

Sana engel olan tek şey kendin tarafından güçlendirilmiş dirence neden olan inanç ve duygularındır. Bahanelerin, korkuların, endişelerin, sınırların, kısıtlamaların, doğru olduğuna inandığın yanlış ve yanıltıcı inançların senin önündeki en büyük engellerdir. Sen kendinin, hayatının ve beden şeklinin şekillenmesinde tek engelsin.

Bitmeyen problemlerle nasıl baş edeceğimi bilmiyorum, ne yapabilirim?

Problemler, senin öğrenmene, bilinç seviyenin gelişmesine neden olacak birer fırsattır. Şişmanlıktan istediğin beden şekline değişim bir tür eğitimdir. Sonradan her alanda kullanabileceğin, yaşamın diğer alanında aynı uygulamaları yaparak farklı konularda başarılı olabileceğin büyük bir eğitim alanıdır.

Metotlarımızdaki eğitimlerle sadece istediğiniz beden ölçülerine ulaşmakla kalmayacak hayatınızda birçok problemle de mücadele edebilecek öğretilere sahip olacaksınız.

Zayıflama umudum yok, korkuyorum bunu nasıl çözerim?

Umut ve korkular aynı bilginin iki zıt kutbudur. Hayaller, hedefler, amaçlar, kazanımlar, getiriler umut içerikli isteklendirici düşüncelerdir. Korkular ise hedefe giden yolculuğun önündeki endişe, kaygı, bilinçsizlik, şüphe, üzüntü ve öfkeden dolayı engelleyici ve dirence neden olan düşüncelerdir. Çözüm ise umut dolu düşüncelerin arttırılıp korkulardan kurtulmaktır. Bunun için de inançların değiştirilmesi gerekir.

Zayıflamaya engel olan düşünceler nelerdir?

Yanlış besleniyorum, gözüm doymuyor, açlığa dayanamıyorum, çok hareketliyim yine de olmuyor, metabolizmamdan kaynaklanıyor, yaşım el vermiyor, sporu sevmiyorum, anne-baba olmamdan, menopoz, hamilelik, oturduğum bölgeden, dizimden dolayı,  mesleğimden, halama benziyorum, bünyem böyle, ilaçlardan, eşimden kaynaklanıyor… Bu sıralamayı artırabiliriz. Engel olanlar buna benzer kavramlar değildir, senin değişimine engel olan senin onlar hakkında inandığın düşüncelerindir. Seninle birlikte belki yüzlerce insan bu engellere sahip ama içlerinde kilo verenler ve asla kilo almayanlar da var, onlar bunları engel olarak görmüyorlar. Engeller kişiye ait olup, kişinin engeller hakkındaki bilgi ve yaklaşımları, o engelin o kişide vereceği hizmeti belirler, dolayısıyla farklı sonuçlar olacaktır.

Zayıflamaya bilinçaltı nasıl engel olur?

Bilinçaltı muhafazakar, stokçu ve gelenekçidir. Bilinçaltı, uzun bir zaman içinde deneyimlediği ve öğrendiği bilgilerinin doğru olduğuna inanarak, sahip olunan sonuçları hemen bırakamaz, elinde tutmak ister. Ancak bu durum inançların değişmeyeceği anlamına gelmez, yanlış bildiğiniz inançlar zaman ayırarak ikna edildiğinde, değişim mutlak gerçekleşir.

İnançlarımızdaki engeller hemen değişir mi?

İnançların değişmeye isteksiz olması ve direnç göstermesi aslında çok olumlu bir durumdur. Ama bu durum inançların değişemez olduğu anlamına gelmez. Kendinize zaman ayırarak bilinçaltınızı ikna ettiğinizde, değişim mutlaka gerçekleşir. İyi ki inançlarımız çok hızlı değişmemektedir, eğer inançlarımız hemen değişseydi hayatlarımız vahim ve yaşanılmaz hale gelirdi. İnançlarımızın hemen değişmiyor olması, yaşamlarımızın güvenliğini ve devamlılığını sağlayan bir durumdur. Eğer bilinçüstü ısrarla tekrar tekrar istek ve hedeflerini tekrarlıyorsa, bilinçaltının dikkatini çekmeyi başarır ve değişim başlar.

İnstagram Sayfamız

Youtube Kanalımız