Hareket, Egzersiz ve Spor Hakkında

hAREKET EGZ
Sık Sorulan Sorular

Hareket, Egzersiz ve Spor Hakkında

Hareket ve egzersiz yapmaya zaman bulamıyorum, nasıl çözebilirim?

Metodumuzda hareket ve egzersiz yapmaya zaman bulamama durumunu bilinç bazında imajinasyon ile çözebiliyoruz. Bilinçaltı yaptığı ve canlandırdığı arasındaki farkı ayırt edemez. Oturduğunuz yerde zihninde egzersiz imajinasyonlar ile yağ yakabilir ya da kas yapabilirsiniz. Zaten bir süre imajinasyon yaptığınızda, istem dışı harekete geçerek egzersiz yapıyor olacaksınız, ayrıca zaman bulma kavramı da istem dışı olacak.

Sabah zor kalkıyorum, enerjim yok, kolumu bile kaldıramıyorum, nasıl hareket ya da egzersiz yapacağım?

Beyniniz yıllar içinde çöp kutusuna dönmüş ve içini hiç temizlememişsiniz. Geçmişteki yaşanmışlıklar, öfke, kin, nefret ve soru işareti açık olup cevaplanmamış düşünceler beden enerjisini tüketir. Bu da sizin yorgun düşmenize ve enerjinizin kalmamasına neden olur. Metodumuzda hareket ve egzersiz hakkındaki tam da bu durumlar çözümlenmektedir.

Çok hareketliyim ve az yiyorum ama yine de kiloluyum?

Kişi kendi algısına göre çok hareket ettiğine inanabilir. Eğer kilo alıyorsan mutlaka uzun zaman diliminde, beslenme miktarın hareket miktarından daha çoktur. Diğer bir söylemle bir süredir enerji alımın, enerji tüketiminden daha fazladır.

Hareketi, sporu, egzersizi etkileyen çöp bilgiler nelerdir?

Kişinin bilinci kargaşa bilgilerle doluysa, yapmak istediği herhangi bir şey için harekete geçmekte zorlanır. Yapmak istedikleri ve hedefleri bugüne ve geleceğe aittir fakat kişi düşüncelerinde geçmişiyle meşguldür. Kişi geçmişte yaşanılmış ama halen kafayı meşgul eden bilgilere, yıkıcı duygulara, yanıltıcı, negatif, problem, direnç, öteleyen, korkutan, engel olan, odak bozan, motivasyonu düşüren, soru işareti olarak açık kalmış cevapları bulunmamış geçmişten gelen ceset ve çöp bilgilere sahip ise kişinin bilinçaltında harekete geçmesi mümkün olmamaktadır. Bu durum ancak inançlarınızın değişimiyle sağlanabilir.

Zayıflamak için eyleme geçemiyorum, nasıl harekete geçebilirim?

Beynin çöp kutusuna dönüşmüş olmasından dolayı kişinin düşünceleri sürekli bunlarla meşguldür, geçmişe takılı kalmıştır ve cevapları arayarak çözmeye çalışmaktadır. Ya da zayıflama sürecinin önünde engel olan, korkular, bahaneler ve ötelemelere neden olan bilgiler harekete geçmeye engel olabilir. Oysaki kişinin yapmak istedikleri, anda ve gelecektedir. Kişi geçmişiyle meşgul olduğu için yapmak istediklerine odaklanamaz ve bir türlü harekete geçemez. Bilinçaltındaki bu kaosa neden olan bilgiler etkisizleştirilmeden, kişi geleceği için harekete geçemez.

Bilinçaltındaki kaos bilgiler nelerdir? Nasıl çözülür?

Kişi, zayıflama sürecindeki yapacaklarına engel olan kaos bilgilerle mutlaka yüzleşerek ya da affederek etkisizleştirmelidir. Sonrasında kişi, dingin bir bilince sahip olarak yeni bilgilerin zihnine girmesine yer açmış olur. Metot; kişinin kafasındaki kargaşa bilginin organize bilgiye dönüşmesine neden olur. Yanıltıcı, negatif, problem, direnç, öteleyen, korkutan, engel olan, odak bozan gibi geçmişten gelen çöp bilgileri etkisizleştirir. Metot farkındalık kazandırır, çözüm odaklı eylemlere isteklendirir, yeni bilgileri güçlendirerek kişiyi harekete geçirir.

Spor salonuna yazıldım ama bir türlü istikrarlı gidemiyorum, bu yöntem destekler mi?

Evet destekler, zihinde eylem planı, motivasyon, odaklanma ve isteklendirme yapıldığı için beynin hazırlanması ve yönlendirilmesi sağlanır. Metot, %100 tam da ihtiyacınız olan desteği sağlamaktadır. Kişinin eskiden gelen bilinçaltındaki spor, egzersiz ve hareketle ilgili tüm yıkıcı düşüncelerini değiştirip, zayıflama sürecinde istikrarlı olmasını sağlar.

“Diyet Yok”, “Yasak Yok”, “Spor Yok” diyorsunuz, bu nasıl mümkün olabilir ki?

Metot, enerji alımı ve enerji tüketimi hakkındaki inançların etkilenmesini ve değişmesini sağlar. Öncelikle, sadece sporla değil, bedenin günlük yaşamındaki her türlü enerji tüketiminin artmasına neden olan bilgilerin tetiklenmesini ve değişerek olumlu inanca dönüşmesini sağlar. Ayrıca bedenin ihtiyacı kadar enerji almasını sağlayacak inançların oluşumuna neden olur. Bedenin ihtiyacı kadar olan enerjinin alınmasıyla eş zamanlı olarak harekete olan inançlarının olumlu değişmesi sonucunda kişi zayıfladıktan sonra tekrar kilo almama odağında olduğu için hızlı bir şekilde kilo verir ve bunu korur.

Kaç çeşit egzersiz vardır?

İki türlü egzersiz vardır. Bunlardan birincisi bilinç egzersizleri diğeriyse fiziksel egzersizlerdir. Bilinç egzersizleri beden ve yaşamın sonsuz sonuçlarda değişimine neden olurken, fiziksel egzersizler sınırlı etkidedir. Fiziksel egzersizler sadece bedendeki enerjinin daha hızlı tüketimine ve kasların gelişerek güçlenmesine neden olur.  Fiziksel egzersizler belirli alanlara ihtiyaç duyarlar. Ancak bilinç egzersizleri her alanda uygulanabilir, her zaman ve her yerde bu alan kolaylıkla sağlanabilir.

Spor ve egzersiz arasında ne fark vardır?

Spor, ego bilgileridir ama egzersiz öz bilgidir. Canlılar spor yapmaz fakat aynı hareketleri tekrar tekrar uygulayarak egzersizin ürettiği etkiye neden olur. Enerji tüketmek için elbette spor yapmakta bir sakınca yoktur ancak spor zayıflamak için yapılırsa kalıcı çözüm olmaz.

Spor ve diyet çözüm değil mi?

Üç beş kilo fazlalıkta, sadece birkaç hafta irade gücüyle spor yaparak kilo sorununu çözülebilir. Eğer 10, 30, 50 ya da daha fazla kilo varsa, zamana ihtiyaç duyulur, bu durum için de iradeyi zorlamak başarmayı zorlaştırır. Dolayısıyla erken pes edilmesine neden olur, sonuca varılamaz. Sadece diyet yapılarak bir süre kilo verilse de, bu durum sarkmaya neden olur ve diyet bırakıldığında da daha fazla kilo geri alınır. Ayrıca diyetle uygulanan yasaklar beslenme ve kilo takıntısına neden olarak, kilo sorunun büyümesine sebebiyet verir. Diyet enerji alımını azaltmak, spor da enerji tüketimini arttırmak demektir. Diyet ve spor kağıt üzerinde mantıklı ve doğru gözükürken, günlük hayatta uygulandığında beyin hazır değilse ve yanlış bildiği inançlar değiştirilmemişse tüm emekler boşa gider.

Zayıfladıktan sonra kilo almamak için yapılması gereken egzersizler neler?

Daha hızlı enerji tüketilmek isteniyorsa kişinin bunları doğal hareketler olan yürümek, koşmak, merdiven inip çıkmak, ip atlamak, bisiklet binmek, dans etmek gibi egzersizlerle çözümlemesi zayıflamanın kalıcı olmasını sağlar. Bunlar enerji tüketmek için her zaman, her yaşta yapılabilecek hareketlerdir. Amaç yağları eritmek ise bir ömür boyu uygulanabilecek, öz bilgilere ve doğana uygun hareketlilik tekrarlarını seçmen de daha doğru olur, çünkü bunları ömür boyu uygulayabilirsin.

Egzersiz sonrası güçsüz düşmemek için beslenmek gerekmez mi?

İncelmek ve fazla kilolarını eritmek istiyorsan bedeninin ihtiyacı olan kadar beslenmen yeterli olur. Egzersiz yaptığın için fazladan beslenmen gerekmez. Egzersiz sonrası beslenmeyi hak ettiğini düşünmek yanıltıcı bir durumdur, beslenmeyi ömür boyu hak ediyorsun. Son nefesine kadar bu senin en doğal hakkındır. Üstelik egzersiz zaten bedeni besleyen bir gıdadır. Egzersiz bedenin gücünü azaltmaz, tam tersine egzersiz bedenin potansiyel enerjisinin güçlenmesi ve kuvvetlenmesi için yapılır. Sen egzersiz yaparak zaten bedeni besliyorsun, tekrar beslenilmesi gereken bir durum yok. Belki beden yorgun olabilir, onu beslemenin en güzel kaynağı uyumak ve dinlenmektir, tabii ki bilinç bazında yorgun değil, sadece beden olarak yorgun isen.

Duanın etkisinde kastettiğiniz nedir?

Dualar genellikle sevgi ve şükran içeriklerinden oluştuğu için, bedeni var eden tüm yaşam formlarının yapılarının dua sürecinden etkilenerek iyileşmesine ve güçlenmesine neden olur. Dua sürecinde beden iyileşirken, bilinçaltı da yıkıcı düşünce ve duyguların yerine yapıcı bilgileri alır. İstikrarlı ve sık tekrarlanan anadildeki dualar, kişinin her geçen gün daha olumlu düşüncelerinin artmasına ve çözüm odaklı olasılıkları görme yetisinin gelişmesine neden olur. Çevreden etkilenmeyi azaltır ve çevreyi etkileme gücünü artırır, öz güveni güçlendirir, içsel dinginlik ve huzura neden olur. Yıkıcı düşünce ve duyguların azalmasına yol açarak inançların değişimini sağlar. Değişen inançlar bu sürecin en öncelikli hedefidir.

Dansın zayıflamadaki rolü nedir?

Daha fazla enerji tüketimine neden olarak fazla kiloların erimesine neden olan müzikler vardır. Kişiyi etkileyerek bazı dansların severek yapılmasına yol açar. En sağlıklı ve en etkili enerji tüketim metodu dans etmektir. Dans etmek mutlak kilo verilmesine ve fit bir bedene sahip olunmasına etki eder.

Müziklerin bedendeki etkileri farklı mıdır?

Söz içermeyen enstrümantal, meditatif ve relaks müzikler birer ilaç olurken, söz içeren şarkılar hem ilaç hem de zehir olabilmektedir. Sözlü müzikler içeriklerine göre yapıcı ve yıkıcı olabilmektedirler. Birinci etkileri dalga frekansları ve ikinci etkileri de içerdikleri sözlerdir. Kişinin inançlarının değişmesine etki ederler.

Yıkıcı müzikler nedir? Etkileri nelerdir?

İçeriği yıkıcı müzikler, hareketsizliğe, hastalığa hatta intihara kadar kişiyi götürebilir. Bunlar; bunalım, arabesk, taverna, buhran, melankolik, heavy metal gibi müziklerdir. Müziklerin sık sık dinlenmesi müzikteki bilgi içeriğinin bilinçaltına kodlanmasına neden olur. Bu tür müzikler bedende bulunan su, kan, hücre ve diğer organların biyolojisini yıkıcı olarak etkiler. Aynı zamanda hareketsizlik miktarının da artmasına ve hareketsiz kalınmasına mutlak etki eder.

Müzikler, yüksek frekansta ise beyin frekansının yükselmesine neden olur. Düşük frekansta ise beyin frekansını da düşürür. Çok yüksek frekanslı müzikler uzun süreli ve her gün tekrarlanarak dinlenirse, bedenin çalışma ritminin bozulmasını etkileyebilir.

Yapıcı müzikler nedir? Etkileri nelerdir?

Meditatif, klasik, tasavvuf, relax müzikler ve doğa, su kuş sesleri beynin frekansını düşürerek bedenin diğer organları ile frekans uyumu sağlar. Bu da bedenin daha çabuk iyileşmesi, verimli enerji üretmesi ve uyumlu çalışması demektir. Ayrıca bu tür müziklerle yapılan eğitimler, kişilerin daha çabuk öğrenmesine neden olur. Düşünce molaları yaparken relax ya da meditatif müzik eşliğinde yapılması, bilinçaltının daha çabuk ve etkili kodlanması demektir.  Harekete geçmene neden olan müzikler ise öncelikle isteklendirme müzikleri, neşeli müzikler, pop, oryantal dans ve diğer tüm harekete neden olan müzik türleridir. Bunların içinde yerinde oturtmayan, oynatan, dans ettiren her türlü müzik grubunu sayabiliriz. Bu müzikler kısa süreli dinlendiğinde kısa süreli hareketlere neden olurken sık tekrarla ve çeşitlendirerek dinlenirse zaman içinde hareketlerin artmasına istem dışı etki eder. Motivasyon müzikleri eşliğinde yapılacak olan ev işleri ve egzersizler büyük bir isteklendirmeye ve etkiye neden olur. Müzik hem bilincin hem de bedenin ilacıdır, aynı zamanda da bilinci ve bedeni besler.

Egzersiz, spor, hareketlilik kaç yaşında başlamalı?

İnsanın var olmasına neden olan en değerli bedenine, yatırım yapılacak en uygun süreç, çocukluk ve gençlikte beden gelişme sürecidir. Yetişkinlikte de bir nevi bedenin genç olması bedenin dinç ve kuvvetli olmasına neden olur. Ama beden yaşlanma dönemine girdiğinde, gelişmeyecek tam aksine adım adım çökecek ve güçsüz kalacaktır. O yüzden de bedenin en çok ilgilenilmesi ve egzersiz edilme sürecidir. Egzersiz yaşlılık döneminin olmazsa olmaz bir durumdur. Yaş 40, 50, 60, 70… artık egzersiz olmazsa olmazlardan olmalıdır. Eğer bu yaşlarda egzersize başlamazsan, istediğin beden ölçülerinde olunsa bile, sarkmalar, çökmeler, hastalıklar ve güçsüz bir beden kaçınılmaz olacaktır. Yaşlılık en çok güce ihtiyaç olduğun zaman dilimidir.

Bilinç egzersizi nedir? Faydaları nelerdir?

Bilinç egzersizleri beden ve yaşamın sonsuz sonuçlarda değişimine neden olurken, fiziksel egzersizler sınırlı etkilerdedir. Bilinç egzersizleri fizik egzersizlerinden daha etkili ve önemlidir. Çünkü fizik egzersizleri sadece enerji tüketimine, nefes ve kas güçlenmesine, beden şeklinin şekillenmesine ve enerji devir daimine neden olur. Bilinç egzersizleri ile her türlü hedef gerçekleşebilir, bedenin performansı gelişebilir, beden sağlığı güçlenebilir, beden şekli istenilen yönde şekillenebilir, yaşamın gelişimine ve değişimine neden olur, bağımlılıklarından kurtulabilir, davranış alışkanlıkları değişebilir, cisim ve nesnelerle olan ilişkiler düzenlenebilir, bilgiler ve inançlar değişebilir, yaşamın sunduğu olasılık ve fırsatları artabilir, kişilik, karakter ve kimlikler değişerek düzenlenebilir.

Bilinç egzersizi yapmamak nelere sebebiyet verir?

Bilince zaman ayrılmaz ve egzersiz yapılmazsa, bilinç alanı hem bedenden hem de çevreden etkilenerek kaos bir yapıya dönüşür, dolayısıyla yaşamın ve bedenin de kargaşaya dönüşmesine neden olur. Bilinç egzersizleriyle hem bedende hem de yaşamda her şey değişebilir, o yüzden bedende yapılan egzersizler sadece bedenin ihtiyacını giderirken, bilinç egzersizleri kişinin tüm yaşamının ve bedeninin etkilenmesine ve değişmesine neden olur. Zaten kalıcı ve istenilen beden şekline sahip olmak ancak kişinin yaşamı hakkındaki bilgileri ve davranış alışkanlıklarını değiştirmesiyle mümkündür. Bunu da sadece bilinç egzersizleri ile yapabilmek mümkündür. Fiziksel egzersizler yapılarak davranış alışkanlıkları değişmez.

Sporu bırakınca kilo alıyorum. Ömür boyu spor mu yapmalıyım?

Birçok kişinin spora bakışı ve yaklaşımı yanlıştır. Zayıflamak için spor yapılması gerektiği düşünülür. Ancak spor zayıflama metodu olmamalıdır. Aksi halde kişi ömür boyu spor yapamayacağı için de spor kişinin önünde engel olarak kalır. Kişi spor yapmadığı sürece şişman kalır, spor yaptığında zayıflar, sporu bıraktığında tekrardan kilo alır. Evet, fazla kiloların verilmesine neden olan etken enerji tüketimidir. Her türlü enerji tüketen durum bedende kiloların erimesine ve birikmemesine etkendir. Bu durum sadece sporla sınırlanmayarak, hareketlilik hakkında daha geniş bilgilerle çeşitlendirilmelidir.

Sporla tekrar kilo almadan istediğim beden şekline kavuşabilir miyim?

Sporla zayıflama fikirleri zayıflığın devamını sağlamazken, hareket ve hareketlilik bilinci, günlük hayattaki eylem gerektiren yapılacakların kişi tarafından istekle yapılması, hareket miktarı, tekrarı ve şiddetinin artırılması ve hareket hakkındaki olumlu bilince sahip olmak kalıcı bir şekilde istenilen beden şeklini ortaya çıkarır.

Spor ve diyet çözüm değil midir?

Üç beş kilo fazlalıkta, sadece birkaç hafta irade gücüyle spor yaparak kilo sorununu çözülebilir. Eğer 10, 30, 50 ya da daha fazla kilo varsa, zamana ihtiyaç duyulur. Bu durum için de iradeyi zorlar başarı zorlaşır. Bu durum zayıflama sürecindeki kişinin erken pes etmesine neden olur, sonuca varamaz.Sadece diyet yapılarak bir süre kilo verilirse bedende sarkmalar başlar ve bırakıldığında daha fazla kilo geri alınır. Ayrıca diyetle uygulanan yasaklar beslenme ve kilo takıntısına neden olarak, kilo sorunun büyümesine sebebiyet verir. Diyet enerji alımını azaltmak, spor da enerji tüketimini arttırmak demektir. Diyet ve spor kağıt üzerinde mantıklı ve doğru gözükürken, günlük hayatta uygulandığında beyin hazır değilse ve yanlış bildiğiniz inançlar değiştirilmemişse, tüm verilen emekler boşa gider.

İnstagram Sayfamız

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

Youtube Kanalımız