Motivasyon Hakkında

mOTİVASYON
Sık Sorulan Sorular

Motivasyon Hakkında

Sık sık motivasyonum düşüyor, ne yapabilirim?

 • Aynanın karşısında umut ya da korkutucu içeriklerle kendinle konuşma.
 • İstikrarlı yapılan Düşünce Molaları süreç içinde istem dışı motivasyona neden olur.
 • Egzersiz yaparken performansını ve egzersiz sınırlarını, pozitif ve negatif yönde isteklendirme.
 • Egzersiz yaparken motive edici ya da artırıcı müzikler dinlemek.
 • Başarı elde etmiş kişilerin öncesi ve sonrası resim ve videolarını izlemek.
 • Kilo verdikçe bol gelen elbiseleri önce kesmek, sonra yakmak.
 • İnceldikçe, yeni bedenine yeni elbiseler alarak kendini ödüllendirmek.
 • İstediğin ölçülerdeki bedene ulaşma amacını, sonrasında elde edilecek kazanımları belirlemek ve canlandırmak.
 • Onaylayan, takdir eden ve motivasyonu artıran kişilerle iletişimde olmak.
 • İnceldikçe, başkaları tarafından beğenilmek, takdir ve ilgi görmek.
 • Profesyoneller tarafından yapılan ya da kendi yaptığın motivasyon telkinlerini dinlemek.
 • Başarılı kişilerin biyografi filmlerini ve motive eden eğitici belgeselleri izlemek.

Kısa süreli motivasyonları nasıl yapabilirim?

 • Sabahları, Düşünce Molasını düzenli yapabilmek için motivasyon konuşmaları.
 • Beslenme öncesi ve sürecinde bedenin ihtiyacı olan yeterli miktarda gıda tüketilmesinin motivasyon konuşmaları.
 • Hareketsizlik anlarında; harekete geçmek, kendi işini kendin yapmak, hareketli olmak, gidilecek yere yürüyerek gitmek, merdiven çıkmak gibi iş ve özel hayatında hareketliliğe neden olacak davranışlar öncesi ya da sürecinde, motive konuşmalarıyla isteklendirmek.
 • Egzersiz öncesi, egzersiz yapmayı isteklendirmek ve uygulama sürecinde sınırların artırılmasına, tekrar, miktar ve şiddetin güçlendirilmesine neden olan motivasyonlar.
 • Bedenin önemini, değerini ve ihtiyaç önceliği hakkında farkındalık için yapılacak motivasyon konuşmaları.
 • Değişim sürecinde, engelleyici, vazgeçirici, sabote edici, pes ettirici; korkular, problemler, kararsızlıklar, endişeler, tedirginlikler, caydırıcı yapıcı fikirler, yıkıcı düşünceler ortaya çıktığında kendini telkin ederek motive etme durumu.

Uzun süreli motivasyonları nasıl sağlayabilirim?

Canlıları nesnelerden ayıran en önemli özellik, enerjilerini kendileri üretiyor olmalarıdır. Uzun süreli motivasyon da kendi enerjisini kendi üretmesine benzer, uzun süreli motivasyon ancak bilinçaltı tarafından algılandığında gerçekleşir. Kısa süreli motivasyonların tamamı, bilinçüstünün gaza gelmesi havaya girmesi ve etkilenmesi sonrası oluşur. Kilo vermek uzun bir sürece yayıldığı için kısa süreli motivasyonlarla değil, uzun süreli motivasyonlarla bu hedefe ulaşılır.

Amaçlar

“Bilinçaltının ikna edildiği amaçlar, uzun vadeli motive olunmasını sağlayan enerji yakıtlarıdır. Amaçlar sayesinde, kişi her şartta her zorluğu aşar ve tekrardan yola devam eder.”

Eğer hedefin bir amacı olursa, ister istemez uzun vadeli bir motivasyon da olur. Bunun için motive edecek amaçların belirlenmesi ve bilinçaltına bu amaçların kodlanması ve bilinçlendirilmesi şarttır.

Uzun vadeli motivasyon

Bir insan neden uzun vadede motive olsun ki? Elbette beklenti ve yaşamak istediği hayata sahip olma arzusu kişinin uzun vadeli motive olmasına neden olur. Sahip olduğu mevcut hayat şartları, sorun ve problemlerden kurtulmak ve yeni beklentilerine ulaşıp farklı bir hayat yaşayacağına inanmak kişinin uzun vadeli motive olmasına neden olur. Hedefin kendisi değil ama hedef sonrası elde edeceği şartlar, kazanımlar ve kendini konumlandıracağı yeni nokta kişinin uzun vadeli motive olmasına ve eylemleri ardı ardına yaparak ilerlemesine etki eder.

Büyük ödül

Uzun süre verilen emekler sonrasında, elde edilecek büyük ödülün beklentileri karşılaması, uzun vadeli motivasyonun oluşmasına neden olur. Kupa ya da madalya kazanmak, bir yarışmada birinci olmak, dünya çapında başarıya ulaşmak, şöhrete sahip olmak, iş yerinde kariyer sahibi olmak, hastalıklardan kurtularak sağlığa kavuşmak, istenilen bedeni ortaya çıkartmak, zengin olmak, meslek sahibi olmak, bir ideolojinin gerçekleşmesi, cennete gitmek, evlenebilmek, büyük bir maddi ödül kazanmak gibi sonraki yaşanılacakların tasavvur edilmesi, kişinin uzun vadede motive olmasına yol açar.

“Fazla kilolular, şişmanlığın kendi gerçekleri olduğuna inanırlar”

İstediği beden şekline ulaşmış insanların bedenlerinin çekim gücü sayesinde, yaşadıkları hayatın fırsat ve olasılıklarını, fazla kilolu insanlar yaşayamazlar. Şişmanların, istediği bedende olan kişilerin bedeni sayesinde yaşadıklarını deneyimleyemiyor olması mevcut fazla kilolu durumun devam etmesine neden olur. Fakir birisinin, zengin kişilerin yaşadığı hayatı deneyimleyemiyor olması, fakirliğinin devam etmesine neden olur.

Evet, fazla kilolular şişmanlığın kendi gerçeği olduğuna inanırlar. Elimde sihirli değnek olsa ve sana dokunsam, sen de bir ay istediğin beden şeklinde yaşayabilsen ve bir ay sonra tekrar fazla kilolarına geri dönsen, ardından gece gündüz uyumadan, istediğin o bedende olmak için harekete geçeceğine eminim.

Gerçek mi yoksa hayal mi?

Bu sihirli değnek imkansız olduğu için, sana başka sihir öneriyorum. Düşünce Molalarında, istediğin ölçülerdeki bedenine ulaşmışsın ve sonrasındaki yaşayacağın yaşamı, bedeninin şeklini, çekim gücünü, bedeninin sana sunduğu yeni hayatındaki fırsat ve olasılıkları bilincinde canlandırma yaparak bu durumu yaşayabilirsin. Beyin bunun gerçek mi yoksa hayal mi olduğunu ayırt edemeyecektir. İşte bu yaşayacaklarını bilinçaltına tekrar tekrar tasavvur ettiğinde, amacını kodlamış ve uzun vadeli motivasyonunu sağlamış olacaksın.

Uzun vadeli motivasyon

Hedef sonrası yaşanılacak yaşama sahip olma beklentisi uzun vadeli motivasyonun oluşmasına neden olur. Bir başkasının sahip olduğu sonuçlara, sahip olduğunu bilincinde canlandırarak kendi deneyimin gibi yaşamak ve duygularını hissetmek kişinin uzun vadeli motive olmasını sağlar.

Zayıflama sürecimde motivasyon bana ne sağlayacak?

Neden bir insan bir şeyi, yaşamının büyük bir zamanını bir beklentiye adar, neden her gün aynı eylemleri yaparak kendi enerjisini harcar? Neden bir başkası yapmazken, diğer bir başkası bunu uzun süre uygular?

İtici güç

Bir boksörün bir maç esnasında binlerce darbe aldığı halde, kalkıp tekrardan maça devam etmesine neden olan itici güç ne olabilir? Bir milyarderin, bin yıl hayatını geçindirecek parası olmasına rağmen, çılgınlar gibi çalışmasına neden olan itici güç nedir ki? Bir maratoncunun onlarca yıl hiç para kazanmadığı halde, her gün düzenli 20-30 kilometre koşmasına neden olan itici güç ne olabilir ki? Aklında bir fikir geliştiren mucit, tüm ömrünü bu fikrin somutlaşması için neden harcar ki? Bir siyasinin ideolojisinin peşinde tüm yaşamını harcaması, bir rahibin ya da rahibenin evlenmeden bir ömür boyu kilisede yaşaması, bir kişinin her hangi bir dine mensup bir din adamının yanında uzun yıllar hizmet ederek kendini feda etmesi nedendir?

İstikrar ve devamlılık

Tüm bunların uzun bir zaman diliminde, tekrar tekrar, vazgeçmeden, bırakmadan, sıkılmadan emek verilerek yapılmasının, itici gücü ne olabilir ki? Kişilerin bu istikrarını ve devamlılığını sağlayan itici güç motivasyondur. Fakat bu motivasyonun oluşmasına neden olan temeller ise kişinin inandıkları ve inanmadıklarıdır. Elbette bunların devamlılığını sağlayan inancının gücüdür. Bu inancın da oluşmasına neden olan makro bir hedef olan amaçtır.

“Bu kişilerin bir amacı vardır”

Bu kişilerin bir amacı vardır, bu amaca ulaştıklarında, ulaşılanın onların güçlerine daha büyük bir güç vereceğine ve mükafatlandırılacağına inanmalarıdır. Bu güç, bilgi, para, şöhret, kariyer, onaylanma, tarihe geçme, beğenilme, ilgi görme, takdir edilme, kendini tamamlama ve tanımlama, yaratıcılık ve üretkenlik, aidiyetlik gibi güçlerin getireceği ödüllere inanılmasıdır. Bu amacın vereceği gücü öncelikle kendileri için ve aynı zamanda en yakın aile fertlerine destek olabilmek için isterler. Bazıları da kendinin aidiyet duyduğu topluma ya da kendi nesli olan diğer tüm insanlara fayda sağlayacağına inanır.

“Yaşamın kendisi bir noktadan diğer noktaya yolculuk eylemidir”

Yaşamın kendisi bir noktadan diğer noktaya yolculuk eylemidir. Kişi bulunduğu noktadan daha iyi bir noktaya ulaşmak için emek vermeyi değer görür. Kişiye göre bir sonraki nokta daha güçlü olduğuna inandığı noktadır. Yani kişi kendi sınırlarını ve gücünü genişletme çabasındadır.

Düşünce Molası ile motivasyon ilişkisi nedir?

Düşünce molalarındaki, tüm teknikler kişinin motivasyonunun artmasına ve odaklanmasına neden olur. İstikralı yapılan düşünce molaları kişinin motivasyonunun yükselmiş bir çıtada devam etmesini sağlar. Yapılan tüm teknikler motive ederek isteklendirmeyi artırır, tüm teknikler farklı içerikler ve farklı sonuçlara neden olsa da, her biri kendi içinde isteklendirecek bilgiyi de barındırır. Teknikler uygulandığında, kişinin istem dışı motive olmasına neden olur.

Motivasyon içerikli teknikler

Özellikle motivasyon içerikli teknikler, kişinin motivasyonunu kaybetmesi ya da düşmesi, esnasında uygulandığında, kişinin kendini motive ederek değişim sürecinin kaldığı yerden devam etmesine etki eder. Motivasyon teknikleri yapıldığında, iştahlandıracak, kamçılayacak, özendirecek ve itici güç olacaktır. Motivasyonun düşmesi süreçlerinde mutlaka motivasyon içerikli düşünce molası teknikleri uygulanmalıdır.

“Düşünce Molaları bir tür motivasyon molasıdır”

Düşünce molaları bir tür motivasyon molasıdır, kişide üreteceği etki ve gücü tartışılmazdır. Motivasyon teknikleri aynı zamanda, kişisel onaylamaya, kişinin varlığının güçlenmesine, öz güven ve içsel güçlenmeye, endişe ve kaygıların yok olmasına, geleceğe daha umutla bakılmasına, içsel huzur ve dinginliğe neden olacaktır.

İnstagram Sayfamız

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

Youtube Kanalımız